Kretanja na berzama – februar 2018
Kretanja na berzama u februaru 2018. godine su bila izuzetno dinamična. Najviše se govorilo o uticaju američkog predsednika i njegovoj nameri da uvede tarife na uvoz čelika i aluminijuma, trgovinskom ratu, povećanju kamata na državne zapise u SAD… Ipak, i na drugim tržištima je bilo dosta novina.
Kretanja na berzama – SAD
Nakon skoro 9 godina rasta, Dow Jones (DJIA) je napokon napravio malu pauzu.
Ovako bi se moglo opisati stanje na berzi u Njujorku. Ono što je počelo u januaru, samo se nastavilo u februaru, i nakon što su indexi berze u Njujorku (Dow Jones) i Nasdaq index pali za više od 10%, stekli su se uslovi da se ovo stanje nazove korekcija. Korekcija ustvari i nije ništa drugo nego prolazni pad vrednosti, kako bi se investitori “odmorili” i spremili za dalje napredovanje.
Ono što je interesantno ponoviti jeste da su vrednosti na berzama pale, ali kompanije koje su iza njih i dalje dobro rade i ekonomija nije u problemu! Ovo zna biti zbunjujuće za posmatrače sa strane.

U toku februara su se objavile vesti o potencijalu azijskog tržišta vezano za avio industriju. Blizu 16.000 aviona će biti potrebno azijskom tržištu u sledećih 10 godina. Boeing (BA) i ostali proizvođači aviona zadovoljno trljaju ruke, i spremaju se za buduće izazove. Ni vesti o uvođenju tarifa na uvoz čelika i aluminijuma od strane američkog predsednika Trampa, nisu mogle da dugoročno poremete odnose na berzi.
Među najtraženijim akcijama su i dalje Boeing i Apple (AAPL). Veliki mag investiranja Warren Buffett, se povlači iz IBM-a i ulaže u Apple…
U svakom slučaju, februar je doneo dosta uzbuđenja, padova i uspona, i Dow Jones je završio mesec sa padom od oko 5%.
Kretanja na berzama – Azija
Koliko je tržište SAD bilo pogođeno padom vrednosti glavnih indexa, toliko se tržište azije brzo oporavilo od ovih padova.
Kretanja na berzama u Aziji su prvo bila negativna. Kretanja u SAD su se prelila na sve ostale brze, ali su se azijske berze brzo oporavile. Jedna za drugom su stizale dobre vesti, i najave oporavka od pada na početku meseca. Samsung (SSNLF) ubire plodove Olimpijskih igara i tempirao je promociju svog novog telefona na Sajmu u Barseloni upravo na ovaj period. Vezano za Olimpijske igre je došla i vest da Alibaba (BABA) postaje sponzor Olimpijskih igara, pored VISA-e (V) i drugih velikih sponzora. Pored ovoga Alibaba je preuzela i lanac za dostavu hrane u Kini, čime je povećala svoje tržišno prisustvo i u tom segmentu!
Bankarski gigant iz Hong Konga HSBC (HSBC)je objavio rezultate za prošlu godinu, gde je iskazao dvostruki profit u odnosu na prethodnu godinu!
Sve u svemu, azijsko tržište je u februaru delovalo stabilnije i bolje mesto za investiranje.
Kretanja na berzama – Rusija
Najvažnija vest sa ruskog tržišta je u stvari došla iz Njujorka. Agencija Standard&Poor (S&P) je nakon više godina podigla rejting za rusko tržište sa pozicije junk (đubre) na poziciju koja se preporučuje za oprezno investiranje.
Ovo je prouzrokovalo povećanje priliva novca u ruske firme.
Kretanja na berzama – Evropa
Od svih vesti ovoga meseca, možemo izdvojiti 4 koje su podigle najveću prašinu u Evropi.
- Jack Ma (Alibaba) postao savetnik Tereze Mej vezano za Brexit
- Donald Trump najavio uvođenje tarifa na čelik i aluminijum
- Kinezi ušli sa kapitalom u Daimler (DAI)
- Nestle polako prebacuje težište rada na L Oreal
Nestle (NESR) polako prebacuje svoje težište na zdravu ishranu i wellness, tako da se postepeno povlači iz proizvodnje slatkiša. Ovog meseca su objavili podatak da težište prebacuju na liniju kozmetičkih proizvoda, sa naglaskom na L Oreal.

Kretanja na berzama su umnogome pratila kretanja na američkim berzama. Ipak, pored klackalice u odnosima sa SAD, najviše se pričalo o ulasku kineskog kapitala preko firme Geely, koja je u sastavu Daimlera, u ovog velikog evropskog giganta.
Preporuka za investitore
Uprkos dosta šarolikim kretanjima na tržištu SAD i Evrope, tržišta u razvoju,kao što su azijsko i rusko su se pokazala kao obećavajuća. Sve više investitora se okreće ovim tržištima, i sve veći novac pronalazi svoj put do kompanija iz Kine, Južne Koreje, Hong Konga i Indije.
Uložiti u više odabranih firmi sa tržišta u razvoju možete na jednom mestu, uz pomoć savetnika.
Na raspolaganju sam za sva Vaša pitanja – kontaktirajte me i upoznajte se sa finansijskim mogućnostima koje pružaju investicioni fondovi.
Kristijan Fürstner, finansijski savetnik
Ukoliko želite da primate naš Investicioni digitalni bilten, prijavite se na našu email listu